Środa, 14 kwietnia 2021 r. Imieniny obchodzą: Julianna, Justyna, Walerian

Złoto, srebro i brąz dla bytowskich badmintonistek

2016-05-17


Złoto, srebro i brąz dla bytowskich badmintonistek
W tym roku Mistrzostwa Polski Młodzików w badmintonie odbyły się w Suwałkach w dniach 13-15 maja 2016. Prawo startu miało najlepszych 32 zawodników i zawodniczek z listy klasyfikacyjnej Polskiego Związku Badmintona w grze pojedynczej oraz w grach podwójnych i mieszanych po 22 pary. Turniej odbywał się systemem pucharowym, a więc przegrywający odpadali z dalszej rywalizacji.

Do tych mistrzostw zakwalifikowała się trójka badmintonistek z UKS Dwójka Bytów. Ania Duda zagrała w grze pojedynczej oraz wraz z Laurą Bujak w grze podwójnej, Laura Bujak wystąpiła jeszcze w grze mieszanej z Szymonem Cybulskim z MKB Lednik Miastko oraz Ola Sieprawska zagrała w grze mieszanej z Szymonem Wolniakiem Sportowej Politechniki Gdańsk i w grze podwójnej z Martyną Pietrzak z MLKS Solec Kujawski.

Przed mistrzostwami liczyłem na medale przynajmniej dwa, ale nie wiedziałem, jakiego koloru. Moje podopieczne były na listach sklasyfikowane bardzo wysoko i należały do faworytek w grze podwójnej i pojedynczej. Ale mistrzostwa żądzą się swoimi prawami i zawsze są niespodzianki – mówi trener UKS Dwójka Bytów Jerzy Saldat. Teraz po mistrzostwach mogę powiedzieć, iż moje zawodniczki wykonały plan w 100 % i jeszcze dołożyły jeden medal w grze mieszanej (Laury i Szymona Cybulskiego z Miastka) – relacjonuje Jerzy Saldat.

Pierwszy dzień mistrzostw
Turniej rozpoczął się o godzinie 9:30 grami mieszanymi. Jako pierwsza z naszych reprezentantek wyszła na kort Ola Sieprawska z Szymonem Wolniakiem z Gdańska. Niestety już w pierwszej rundzie musieli się pożegnać z turniejem przegrywając z parą Adam Bibik i Marcelina Franczuk z Sportowej Politechniki Gdańsk w dwóch setach 15:21 i 13:21.

Do rywalizacji w pierwszej rundzie przystąpiła w grze pojedynczej Ania Duda (rozstawiona w tym turnieju z nr 2), jej rywalką była Laura Gronkiewicz z KS Masovia Płock. Ania podczas tego spotkania kontrolowała przebieg rywalizacji wygrywając bez trudu 21:17 i 21:11.
Od drugiej rundy (w pierwszej rundzie mieli wolny los) rozpoczęli rywalizacje w grze mieszanej Laura Bujak z Szymonem Cybulskim z Miastka. Ich rywale Wojciech Brudek z UKS Plesbad Pszczyna i Klaudia Butkiewicz z SKB Suwałki nie sprawili zbytnio dużo problemów naszej parze. Para bytowsko–miastecka pokonała rywali 21:13 i 21:8, awansując do ćwierćfinału.
Nasza para deblowa Laura z Anią były rozstawione z nr 1 w tych mistrzostwach i dlatego pierwszą rundę miały wolny los, a w drugiej rundzie miały spotkać się z parą z MKS Stal Nowa Dęba, ale niestety kontuzja jednej z zawodniczek wykluczyła tę parę z turnieju. Tak więc nasza para automatycznie awansowała do ćwierćfinału.

Druga para podwójna Ola Sieprawska z Martyną Pietrzak (MLKS Solec Kujawski) nie miała zbyt dużo szczęścia w losowaniu, choć w pierwszej rundzie mieli wolny los, to w drugiej rundzie trafili na parę z nr 2 Dominikę Kwaśnik i Zuzannę Jankowską z Bennica UKS Feniks Kędzierzyn–Koźle. Po bardzo ciekawym i momentami wyrównanym spotkaniu (trwało 25 minut) para Ola–Martyna przegrała w dwóch setach do 16.

W drugiej rundzie o awans do najlepszej „ósemki” w grze pojedynczej Ania Duda spotkała się z Patrycją Kuszmarz UKS Kometa Sianów. I tym razem nasza zawodniczka nie miała żadnych problemów awansując do dalszych gier 21:14 i 21:8.

Drugi dzień mistrzostw
W drugim dniu mistrzostw zostały zaplanowane gry ćwierćfinałowe do południa i popołudniu spotkania półfinałowe. W grach ćwierćfinałowych jako pierwsi o walkę już o strefę medalowa wyszli na boisko Laura Bujak z Szymonem Cybulskim, a ich rywalami byli Marcelina Franczuk i Adam Bibik ze Sportowej Politechniki Gdańsk. Los w turnieju tak ułożył drabinkę pucharową, że o wejście do najlepszej czwórki musieli rozegrać między sobą reprezentanci województwa pomorskiego.

W pierwszym secie na przewagi nieco, lepsza okazała się para bytowsko-miastecka 22:20. W drugim secie również minimalnie lepsi okazali się Laura z Szymonem wygrywając 21:19 i tym samym awansowali do półfinału i zdobyli już przynajmniej brązowe krążki mistrzostw. Tym sposobem Laura Bujak rozpoczęła serię medali na tych mistrzostwach.

W grze podwójnej dziewcząt walka w ćwierćfinale bytowianek Ani i Laury o strefę medalową była przeciwko dziewczętom z UKS Kiko Zamość Wiktorii Kasprzak i Aleksandry Laskowskiej był jednostronnym pojedynkiem i pewnym awansem do dalszej rundy już medalowej naszej pary 21:16 i 21:13.

W trzecim pojedynku ćwierćfinałowym w grze pojedynczej Ania Duda spotkała się z Aleksandrą Pająk z MKS Orlicz Suchedniów. Z zawodniczką z Suchedniowa nie tak dawno nieco ponad miesiąc temu na turnieju Grand Prix Polski w Suchedniowie stoczyły zacięty bój w trzech setach na korzyść Ani, i na pewno rywalka chciała się zrewanżować za tamtą porażkę w tych mistrzostwach – ostrzegał swoją zawodniczkę trener Jerzy Saldat.

Ten pojedynek dostarczył wiele emocji. Trener Jerzy Saldat miał dużo racji, co mówił przed pojedynkiem. Pierwszy set nasza zawodniczka przegrała 19:21. A więc straty trzeba było odrabiać w drugim secie, który został rozstrzygnięty na korzyść bytowianki 21:15. O tym, kto awansuje do półfinału decydował trzeci set. Większe doświadczenie i wytrzymałość w długich wymianach lotek miała Ania, wygrywając po 40 minutach gry decydującego seta 21:17. Tym samym był to trzeci awans naszych dziewczyn. A więc trzy medale były już zapewnione tylko nie wiadomo, jakiego koloru.

Po południu zostały rozgrywane pojedynki półfinałowe, które decydowały, kto zagra w niedzielę w finałach Mistrzostw Polski młodzików. Liczyliśmy na naszych reprezentantów. Pierwszą szansą awansu do niedzielnych finałów był pojedynek w grze mieszanej Laury i Szymona przeciwko Dominie Kwaśnik i Karolowi Budnemu z Bennica UKS Feniks Kędzierzyn–Koźle. Niestety para rozstawiona z nr 2 w mistrzostwach z województwa opolskiego okazała się lepsza od naszej pary w dwóch setach przegrywając 15:21 i 15:21.

Drugą szansę, aby zagrać w finale mistrzostw wykorzystali bytowiacy w grze podwójnej Ania Duda z Laurą Bujak pokonały po zaciętej walce w trzech setach Weronikę Górniak (UKSB Milenium Warszawa) i Aleksandrę Pająk z MKS Orlicz Suchedniów 21:16, 17:21 i 21:17. Pojedynek trwał 36 minut. Wtedy wiedzieliśmy już, że jest jeden finał z udziałem bytowskich badmintonistek.

Do trzeciej szansy, a drugiego udziału w finale Mistrzostw Polski stanęła do boju w grze pojedynczej Ania Duda, a naprzeciwko niej rywalka Paulina Hankiewicz z ABRM Warszawa. Od samego początku pojedynek układał się po naszej myśli – komentuje trener Jerzy Saldat. Ania cały czas kontrolowała przebieg pojedynku wygrywając pierwszego seta 21:19 i drugiego 21:15. Tym samym wywalczyliśmy drugi niedzielny finał.

Trzeci dzień mistrzostw
Jako pierwsi do walki o złoty krążek i tytuł Mistrza Polski przystąpiły pary w grze podwójnej dziewcząt. Naprzeciwko zawodniczek z Bytowa stanęły Zuzanna Luban z STB Energia Lubliniec i Marcelina Franczuk z Sportowej Politechniki Gdańsk. Niestety ten trwający zaledwie 18 minut pojedynek nie przyniósł zbyt wiele emocji kibicom. Praktycznie po bezbłędnej grze moich zawodniczek Ani i Laury nie dały żadnych szans rywalkom, które ustępowały bytowiankom w każdym elemencie gry – komentuje Jerzy Saldat. Nie było żadnych złudzeń, kto powinien wywalczyć tytuł Mistrza Polski w grze podwójnej dziewcząt. Dziewczyny z Bytowa wygrały pojedynek o złoty medal 21:11 i 21:6.

W drugim finale z udziałem badmintonistki z Bytowa był pojedynek Anny Dudy (nr 2 w turnieju) z Karoliną Szubert (nr 1 w turnieju) reprezentującą SKS Matchpoint Ślęza.
Od samego początku było widać zbyt wielką nerwowość w grze bytowskiej zawodniczki, która popełniała dużo błędów własnych posyłając lotki w aut. Pierwszy set Ania przegrała 19:21. W drugim secie przystąpiła od samego początku do odrabiania strat i zaczęła więcej atakować, co dało skuteczny rezultat w wygraniu drugiej partii przez Anię 21:15. O złotym medalu zadecydował trzeci set. Na samym początku rywalka nieco odskoczyła naszej zawodniczce najpierw na 4:0 później 10:6. I wtedy Ania zaczęła odrabiać straty dochodząc do wyniku 11:10 dla rywalki. Już do końca trwała walka na całym boisku. Nieco pewniejsza siebie rywalka ze Ślęzy ostatecznie wygrała pojedynek w trzecim secie 21:18 zdobywając tytuł Mistrzyni Polski. Ania pozostała ze srebrnym medalem i tytułem wicemistrzyni Polski w grze pojedynczej młodziczek.

W sumie nasza trzyosobowa reprezentacja UKS Dwójki Bytów przywiozła z tych Mistrzostw Polski trzy medale (złoty, srebrny i brązowy). Myślę, że moje zawodniczki godnie reprezentowały nasz klub i promowały nasze miasto Bytów – podkreśla trener Jerzy Saldat. Jako trener chciałbym bardzo podziękować dziewczętom za ich trud na treningach i wiele spędzonych godzin na sali gimnastycznej, ale uważam, że się opłacało dla takich chwil i dla tych zdobytych medali. Wasz trud się opłacał, choć czasem niedostrzegany jest przez innych. Życzę wam w dalszej waszej przyszłości tyle dobrych chwili, co teraz – DZIĘKUJĘ WAM – trener Jerzy Saldat.

Trzeba zaznaczyć, iż o mało, co nasze zawodniczki by nie wystartowały w tych mistrzostwach z braku funduszy na ten cel. Dziękuję w tym miejscu za pomoc finansową w tych mistrzostwach firmom Veolia i Drutex, a także innym anonimowym darczyńcom i tym od serca, od 1% oraz za wsparcie rodziców tych zawodniczek, którzy również wspierali przez trzy dni swoje pociechy na miejscu w Suwałkach, aby uzyskały jak najlepsze wyniki.

Należy podkreślić, iż w kwietniu br. Aneta Niklas w Mistrzostwach Polski Juniorek w Białymstoku zdobyła brązowy medal.

Trener Jerzy Saldat nie ma zbyt wiele odpoczynku, gdyż już od 19 do 22 maja br. będzie musiał uczestniczyć w następnych Mistrzostwach Polski tym razem w kategorii młodzików młodszych w Kobierzynach k/Wrocławia z Anią Radtke i Weroniką Niklas. Na ten wyjazd nie mamy jeszcze finansów od żadnych sponsorów, a z dotacji Gminy Bytów i Starostwa Powiatowego nie przewidywaliśmy tego typu wyjazdów, bo na początku roku nie wiemy, czy awansujemy na Mistrzostwa Polski. Być może będziemy musieli zrezygnować z wyjazdu lub pożyczyć pieniądze – podkreśla Jerzy Saldat.

Wyniki Mistrzostw Polski młodzików w badmintonie
Gra pojedyncza dziewcząt
II miejsce – Anna Duda

Gra podwójna dziewcząt

I miejsce – Laura Bujak i Anna Duda
IX–XVI miejsce – Ola Sieprawska z Martyną Pietrzak (MLKS Solec Kujawski)

Gra mieszana
III-IV miejsce – Laura Bujak z Szymonem Cybulskim (MKB Lednik Miastko)
XVI–XXII miejsce – Ola Sieprawska z Szymonem Wolniakiem (Sportowa Politechnika Gdańsk)Wyszukaj w serwisie
Rodzina 500+
Kalendarz imprez

Kwiecień 2021
PnWtSrCzwPtSoNd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Czyste Powietrze Pomorza 2016

Oferty inwestycyjne

Urząd Skarbowy Bytów
Informacja Turystyczna
Kompleks Basenowo-Rekreacyjny w Bytowie
Krwiodawstwo
pomoc prawna
Facebook bytowski
Gry kaszubskie
Wrota Pomorza
Bytowskie Centrum Kultury
Muzeum Zachodnio-Kaszubskie
Powiatowy Urząd Pracy w Bytowie
Powiat Bytowski
Partnerstwo Dorzecze Słupi

Serwis stosuje się pliki cookies, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celu ułatwienia nawigacji oraz dostosowania Serwisu do preferencji użytkownika. Szczegółowe informacje o plikach cookies znajdziesz w Polityce Prywatności. Zablokowanie zapisywania plików cookies na urządzeniu końcowym lub ich usunięcie możliwe jest w po właściwym skonfigurowaniu ustawień przeglądarki internetowej. Więcej o blokowaniu i usuwaniu plików cookies znajdziesz w Polityce Prywatności. Zablokowanie możliwości zapisywania plików cookies może spowodować utrudnienia lub brak działania niektórych funkcji Serwisu. Niedokonanie zmian ustawień przeglądarki internetowej na ustawienia blokujące zapisywanie plików cookies jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.