Poniedziałek, 28 września 2020 r. Imieniny obchodzą: Marek, Wacław

52 Indywidualne Mistrzostwa Polski Seniorów w badmintonie

2016-06-20

W dniach od 15 do 18 czerwca br. w Białymstoku odbyły się 52 Indywidualne Mistrzostwa Polski w badmintonie. Udział wzięła w gronie seniorek obecna juniorka Aneta Niklas w grze pojedynczej i podwójnej.

Postanowiliśmy wspólnie z Anetą, aby sprawdzić się z najlepszymi seniorkami w Polsce. Pomimo, że moja zawodniczka jest już od ponad miesiąca na tzw. roztrenowaniu, gdyż Mistrzostwa Polski Juniorów odbyły się pod koniec kwietnia to jej występ w Białymstoku miał bardziej charakter szkoleniowy niż chodziło nam o wynik końcowy – podkreśla klubowy trener UKS „Dwójka” Bytów Jerzy Saldat.

Aneta Niklas wystąpiła najpierw w grze pojedynczej. W gronie 29 zawodniczek los przydzielił ją w fazie pucharowej do o 5 lat starszej zawodniczki Agaty John ze Sportowej Politechniki Gdańsk. Pierwszy set był bardzo zacięty, gdyż zakończył się zwycięstwem bytowianki na przewagi 27:25. W drugim secie również zawodniczki grały bardzo wyrównanego seta, lecz tym razem lepsza okazała się gdańszczanka wygrywając 21:19. W trzecim secie to nasza zawodniczka na początku prowadziła już nawet 4-5 lotkami, lecz końcówka, znów była emocjonująca i przy stanie 19:19 to nasza zawodniczka jedna lotkę posłała w siatkę. Nie potrafiła też obronić lotki meczowej po silnym smeczu przeciwniczki i przegrała trzeciego seta 19:21. Tym sposobem Aneta nie przeszła pierwszej rundy, co uplasowało ją na miejscach w przedziale od 16 do 29.

Na drugi dzień Aneta wraz z partnerką z MKS Orlicz Suchedniów Zuzanną Glijer, która jest rówieśniczką Anety zagrały w grze podwójnej w gronie 17 par. W pierwszej rundzie w systemie pucharowym miały wolny los, zaś w drugiej rundzie spotkały się w walce o awans do ćwierćfinału ze starszymi o 5 i 3 lata od siebie zawodniczkami z UKS Huba Białystok Pauliną Owczarczuk i Marią Taraszkiewicz z SKB Litpol – Malow Suwałki. Młodość, czyli Aneta z Zuzia w pierwszym secie wygrały 21:19, natomiast doświadczenie w drugim secie przemawiało do rywalek i to rywalki wygrały 21:17. W decydującym secie znów para bytowsko-suchedniowska kontrolowała przebieg gry na boisku i pokonała rywalki 21:18. Tym samym awansowała do najlepszej „ósemki” Mistrzostw Polski Seniorów.

Zapewne jest to duży sukces, gdyż młode zawodniczki zarówno Aneta jak i Zuzia specjalnie nie przygotowywały się do tej imprezy, gdyż w ich kategorii wiekowej Mistrzostwa Polski odbyły się w kwietniu. Natomiast dla ich starszych rywalek, była to główna impreza w sezonie, do której się przygotowywały przez cały sezon – podkreśla Jerzy Saldat.

W ćwierćfinale miały już o wiele trudniejsze zadanie. Aby awansować do półfinału musiałyby pokonać ubiegło roczne medalistki MP Seniorów siostry Anetę i Agnieszkę Wojtkowskie, które też w tym turnieju były rozstawione z numerem 3/4.
Jak mogliśmy się spodziewać nasze młode dziewczyny ugrały tylko w dwóch setach 20 punktów przegrywając w setach 2:0 (21:11, 21:9). Ale jak się okazało Agnieszka i Aneta Wojtkowskie zostały w tym turnieju Mistrzyniami Polski. A więc nasze dziewczęta zostały w ćwierćfinale pokonane przez złote medalistki Mistrzostw Polski Seniorek na rok 2016.

W grze mojej zawodniczki było widać, że jest brak świeżości, dynamiki poruszania się na boisku, co powodem był zapewne długi i męczący sezon – mówi trener. Ale jak wiemy w tym sezonie podopieczna Jerzego Saldat zdobyła brązowy medal na Mistrzostwach Polski Juniorek