Piątek, 7 sierpnia 2020 r. Imieniny obchodzą: Dorota, Konrad, Kajetan

Badminton – dwa turnieje i 5 medali zawodników UKS „Dwójka” Bytów

2016-09-20

W dniach 15 – 18. 09.2016 odbyły się dwa turnieje badmintonowi w Polsce na który wybrali się zawodnicy bytowskiej „dwójki”. W Suchedniowie odbył się Grand Prix Polski juniorów młodszych i młodzików młodszych oraz w Częstochowie Otwarty Turniej Elity Cup I.

Do Suchedniowa w województwie świętokrzyskim, zjechali najlepsi badmintoniści z całej Polski (198 zawodników) w kategorii junior młodszy i młodzik młodszy. Jak również swój udział w tym turnieju wzięli zawodnicy z Łotwy, Białorusii i Ukrainy.

Trener Jerzy Saldat zabrał 6 badmintonistów. Nasz wyjazd na Grand Prix Polski w Suchedniowie miał na celu zdobycie jak najwięcej punktów do klasyfikacji Polskiego Związku Badmintona oraz sprawdzenie swoich umiejętności i formy z najlepszymi badmintonistami na tym etapie przygotowań – mówi trener Jerzy Saldat.

Nasz występ należy do udanych – zdobyliśmy 3 medale (dwa srebrne i jeden brązowy), choć jest mały niedosyt, gdyż zabrakło złotego krążka – ocenia trener.

Do sporej niespodzianki doszło już w fazie grupowej juniorek młodszych z udziałem naszej zawodniczki Laury Bujak, która pokonała rywalkę rozstawioną z nr 1 w tym turnieju Idę Wiśniewską (KS Kurier Lubelski Team) i to w dwóch setach 21:19 i 21:18. Z pozostałymi grupowymi rywalkami Laura wyszła zwycięsko, co dało jej awans do ćwierćfinały w turnieju. Z kolei nasza druga zawodniczka Anna Duda również bez problemów wygrała dwa pojedynki grupowe awansując do ćwierćfinału.

Natomiast ta sztuka nie udała się Oli Sieprawskiej, która przegrała swoje dwa pojedynki grupowe. Na usprawiedliwienie należy dodać, iż Ola grała z kontuzją nogi, której nabawiła się podczas jednego z pojedynków. Dlatego podziwiamy upór i walkę do końca naszej zawodniczki, że nie chciała oddawać swoich pojedynków walkowerem, mimo kontuzji. Ola zagrała jeszcze w grze podwójnej i mieszanej.

W ćwierćfinale umiejętności Laury sprawdziła o rok starsza rywalka z UKS Plesbad Pszczyny Dagmara Pękała. W tym dniu nasza zawodniczka była nie do pokonania i pewnie wygrała 2:0 (21:18, 21:11) awansując do półfinału. Zaś Anna Duda miała już większe problemy, aby awansować do najlepszej „czwórki” w turnieju. Na jej drodze stanęła o rok starsza rywalka Agnieszka Foryta z STB Energia Lubliniec. Pierwszego seta wygrała bytowianka 21:19. W drugim secie wynikiem 22:20 wygrała rywalka. O awansie decydował trzeci set i tu dokładną lotką wykazała się Ania pokonując rywalkę 21:19. Pojedynek trwał 49 minut. A więc w najlepszej „czwórce” mieliśmy dwie nasze zawodniczki z Bytowa.

Półfinały były rozgrywane wczesnym rankiem w niedzielę. Laura spotkała się z Karoliną Szubert. I niestety nasz zawodniczka nie mogła zaliczyć tego spotkania do udanego, gdyż pewnie przegrała z rywalką o wejście do finału 9:21, 13:21. Laura powiedziała po spotkaniu, że nie lubi grac tak ważnych pojedynków wczesną porą, co było powodem wielu własnych błędów, które popełniała posyłając często lotki na aut.

Natomiast Ania Duda spotkała się w walce o wejście do finału z nr 2 w tym turnieju, starszą o rok zawodniczką z STB Energia Lubliniec Hanną Szamańską. Pierwszy set to przegrana bytowianki 16:21. Natomiast w drugim i trzecim secie nasza zawodniczka kontrolowała przebieg spotkania wygrywając sety 21:18 i 21:18. Tym samym awansowała do finału.

Finał Grand Prix Polski to nic innego jak rewanż za majowe Mistrzostwa Polski, które odbyły się w Suwałkach gdzie Anna Duda spotkała się z Karoliną Szubert, przegrywając wówczas walkę o złoty medal. Tym razem również Ania nie znalazła sposobu, aby pokonać swoją rówieśniczkę ze Ślęzy i przegrała finałowy pojedynek w Grand Prix Suchedniowa o Puchar Gór Świętokrzyskich 18:21 i 17:21.

Trzeci medal  dla naszego klubu młodziczka zdobyła młodsza Anna Radtke w grze pojedynczej. W gronie 54 zawodniczek Ania w swojej grupie nie miała problemów z pokonaniem kolejno rywalek z Beninca UKS Feniks Kędzierzyn – Koźle i UKSB Milenium Warszawa, z wynikiem po 2:0 w setach.

Nasza zawodniczka z racji, iż była rozstawiona z nr 5/8 w pierwszej rundzie pucharowej miała wolny los. W drugiej rundzie spotkała się z Kingą Sztokfisz (UKS Unia Bieruń) pokonując rywalkę 21:15 i 21:18. W ćwierćfinale naszej zawodniczce los przydzielił Julię Pająk z turniejowym nr 3/4 z Suchedniowa. Nasza bytowianka pewnie pokonała w ciagu 26 minut rywalkę 21:13 i 21:16. Tym samym zapewniła sobie już medal brązowy awansując do półfinału turnieju. W niedzielne przedpołudnie w walce o finał turnieju, Ania miała do pokonania rozstawioną z nr 2 Annę Czuchra z UKS Unia Bieruń. Bardzo zmotywowana nasza zawodniczka gładko i pewnie pokonała wyżej rozstawiona rywalkę z Bierunia 21:14 i 21:11.

Mieliśmy tegoż dnia drugi finał i niestety młodszej Ani Radtke, tak samo jak Ani Duda, nie udała się pokonać w finale rywalki z BENINCA UKS Feniks Kędzierzyn – Koźle Dominiki Gajdy. Po walce Ania Radtke uległa, zdobywając dla naszego klubu  drugi srebrny medal i trzeci krążek.

W turnieju wystąpili jeszcze dwaj młodzi zawodnicy Paweł Szach i Sebastian Saldat, lecz ich występ należy w tym turnieju zaliczyć, jako ogrywanie się z zawodnikami innych klubów i poczucia atmosfery turniejowej na najwyższym poziomie. Zarówno Paweł, jak i Sebastian odpadli w fazie grupowej w turnieju zajmując miejsca w trzeciej dziesiątce.

W grach podwójnych i mieszanych dziewczyny: Ola Sieprawska, Anna Duda i Laura Bujak nie zaliczyły występów do udanych, odpadając już w fazie grupowej.

Najlepsze wyniki Turnieju Grand Prix Suchedniowa.

Kategoria Junior Młodszy

Gra pojedyncza

II miejsce – Anna Duda

III-IV miejsce – Laura Bujak

Kategoria Młodzik Młodszy

II miejsce – Anna Radtke

Nasz najstarsza zawodniczka w klubie jako juniorka Aneta Niklas wystartowała w Otwartym Turnieju dla Elity Cup I w Częstochowie, zaliczanym do cyklu turniejów w kraju. Na turniej niestety nie przyjechali wszyscy najlepsi.

Aneta miała spróbować swoich sił i umiejętności z bardziej doświadczonymi rywalkami w Polsce. I ten cel osiągnęliśmy, gdyż Aneta docierając do półfinału gry pojedynczej pokonała dwie rywalki z grona 12 zgłoszonych w turnieju. Jako pierwszą pokonała Patrycję Jonderko z UKS Plesbad Pszczyna 21:11 i 21:4. Następnie rozstawioną z nr 3/4 Agatę Iskrę z UKS Unia Bieruń w trzech setach 21:23, 21:9 i 21:15. W półfinale Aneta spotkała się z zawodniczka z MKS Dwójka Blachownia Karoliną Gajos przegrywając minimalnie w trzech setach 18:21, 21:14 i 19:21. Jak się okazał później Karolina Gajom została triumfatorką turnieju. Drugi swój brązowy medal Aneta zdobyła w grze podwójnej grając wspólnie z Agatą Gościło z KS Chojnik Jelenia Góra.

Ale jak przed turniejem ustaliliśmy wspólnie z Anetą najbardziej chcieliśmy, aby ograć się w grze pojedynczej ze starszymi rywalkami od naszej zawodniczki i ten cel wydaje nam się, że został osiągnięty, choć do wejścia do finału minimalnie zabrakło. Trzeba też podkreślić, iż Aneta nie miała żadnego wsparcia w podpowiedziach podczas spotkań, gdyż byłem w tym samym czasie wspólnie z innymi zawodnikami na turnieju w Suchedniowie – ocenia trener klubowy Jerzy Saldat.